Strony

wtorek, 6 maja 2014

Trujące rośliny w Polsce

Ku przestrodze kilka trujących roślin, które można spotkać na Polskich łąkach, lasach i przy jeziorach:

Barszcz Sosnowskiego

 

 Roślina zawiera furanokumaryny, które pod wpływem światła słonecznego wywołują na skórze poważne poparzenia. Pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj po 30 minutach - występuje zaczerwienienie, pieczenie, a następnie powstają pęcherze. Po kilku dniach uszkodzona skóra ciemnieje. Zmienione miejsca są wrażliwe na słońce nawet przez kilka lat.



 

Tojad mocny 

To jedna z najbardziej trujących roślin występujących w naszym kraju. Tojad zawiera bardzo duże ilości akonityny. O szkodliwości tej substancji świadczy fakt, że jej śmiertelna dawka przy spożyciu wynosi zaledwie 2 mg. Co gorsza, związek ten wynika do organizmu również przez skórę. Objawy zatrucia akonityną to drętwienie, paraliż, podniecenie, stany lękowe, ból brzucha. Śmierć następuje na skutek paraliżu serca lub mięśni oddechowych.

Szelężnik większy 


Ta roślina występuje na terenie całego kraju. Spotkać ją można głównie na łąkach. Zawiera duże ilości aukubiny. Substancja ta ma właściwości antyseptyczne, ale w dużych stężeniach jest trująca dla ludzi i zwierząt.


Szalej jadowity


Szalej jadowity można spotkać przy obrzeżach jezior i na bagnach. Roślina jest bardzo trująca - najwięcej szkodliwych substancji znajduje się w kłączach i łodygach. Jej toksyczność wynika z obecności w soku cykutoksyny. Związek ten wywołuje śmierć na skutek porażenie układu nerwowego. Pierwsze symptomy zatrucia to ślinotok, bóle brzucha, wymioty, trudności w oddychaniu, utrata świadomości.

Kielisznik zaroślowy



   Ta pospolita roślina charakteryzuje się białym kwiatami przypominającymi kielich. W Polsce jest bardzo popularna. Ze względu na swój ładny wygląd, chętnie zrywają ją dzieci. Tymczasem kontakt z nią może spowodować poważne podrażnienia skóry.

Jaskier 

 


 


 W Polsce występuje ponad 20 gatunków jaskrów. Większość z nich jest trująca. Jak sama nazwa wskazuje, najbardziej szkodliwy jest jaskier jadowity. Niewielka ilość soku tej rośliny powoduje zaczerwienienie skóry i powstawanie pęcherzy. Działanie soku jest jeszcze bardziej intensywne, gdy ma on kontakt z błonami śluzowymi.

Ciemiężyca biała

 

Ta pospolita roślina jest silnie trująca. Czasami śmierć następuje już po spożyciu 1g korzenia! Pierwszym objawem zatrucia jest osłabienie. Zgon następuje na skutek paraliżu mięśni oddechowych.

 


Pokrzyk wilcza jagoda 

  
Roślina jest bardzo trująca ze względu na dużą zawartość atropiny i hioscyjaniny. Obie substancje wpływają na działanie układu nerwowego. Objawy zatrucia to pobudzenie, halucynacje, napady szału, światłowstręt. Dawka śmiertelna dla dorosłego człowieka to około 10-20 owoców, podczas gdy u dzieci niekiedy wystarczają zaledwie cztery owoce! Śmierć następuje w czasie śpiączki na skutek ustania funkcji oddechowych.

 Konwalia Majowa

Wszystkie części rośliny świeżej i wysuszonej są trujące, najbardziej kwiaty i liście. Woda, w której stały konwalie, jest również trująca. Trujące są także perfumy z konwalii. Kilka jagód może spowodować śmierć dziecka. Trucizny konwalii działają na serce, przewód pokarmowy i moczopędnie.

 



Źródło: www.medonet.pl

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz